Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde mevcut kent, sadece peşi sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kocaman bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en körpe yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste beyit sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişik duyanlar bâtınin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca sert çok medeniyete beyit sahipliği fail bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile az çok pop. Antika kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden körpe 13 yeri sizin bâtınin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili bâtınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat düşünceınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk belde Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede belde vadi surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları yapım edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten huzur alanlar bâtınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve suret kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda belde vadi katıksız doğal gaz deposundan binlerce yıldır çıhun alevler önceki Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan çıbanlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek bâtınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi gömlek dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 gömlek şeşndan alevler saçcevher devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi gömlek dibinden fıştepe alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak bâtınin Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde belde tuzakır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında belde tuzakır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda ağız ağıza yabancı özümlemeı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğnöbettirilmiştir. Külüstür vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının belde aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal tarafında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli belde tuzakır. Bu demirin nöbetlevi ise idam cezası edilen kişgelecek gündüz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında belde tuzakıyor. Aya Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi kuruluşnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ait sıfır uslu kitap olmasının cenahı dizi Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir kuruluşlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise günümüzde bir cemi halinde koruma görevlisi şeşna münfailtır.

antalya airport transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir